nike sb dunk nike sb x soulland zoom dunk high pro qs shoes p 3138.html off white x nike sock dart the thirteen off white nike sock dart release date off white x nike sock dart first look off white nike sock dart release date off white nike sock dart nike sock dart upcoming releases nike blazer mid off white off white nike blazer studio mid aa3832 001 release date B078J2Q4KH off white nike blazer mid wolf grey pure platinum off white x nike blazer studio mid 2018 virgil abloh nike blazer studio mid wolf grey pure platinum black cool grey nike blazer studio mid off white theres nothing vanilla about the latest off white x nike blazer preview off white nike blazer studio mid pale vanilla black off white x nike air max 97 elemental rose release info the 10 nike air max 90 sail white muslin 801893 off white nike air max 97 og elemental rose barely rose white black aj4585 600 release date off white nike air max 90 new photos keyword nike+air+max?crumbs=543
O afazji
adidas eqt support adv primeknit zebra release date adidas eqt support adv primeknit zebra new images adidas eqt support adv primeknit zebra release date adidas eqt support adv primeknit zebra adidas eqt support adv zebra coming soon adidas eqt support adv primeknit zebra ba7496 adidas eqt support adv core black adidas eqt support adv grey core black adidas eqt support adv core blackturbo red dropped today adidas eqt support adv core black adidas eqt support adv camo pack adidas eqt support adv camo pack adidas eqt support adv camo pack adidas eqt support adv green camo adidas eqt support adv camo pack first look adidas eqt support adv shadow available now adidas eqt support adv shadow adidas eqt support adv shadow adidas eqt support adv shadow adidas eqt support adv primeknit black white

O afazji

CO TO JEST AFAZJA ?

Afazja to schorzenie, zaburzenie mowy, polegające na niemożności porozumiewania się między osobą dotkniętą tą chorobą, a otoczeniem. Jest to utrata uprzednio nabytej umiejętności mówienia i/lub upośledzenie rozumienia języka, czytania oraz pisania,  co  wynika z urazu obszarów mózgu, odpowiedzialnych za te funkcje. 

Afazję powoduje uszkodzenie mózgu tzw. udar lub krwotok mózgowy, zwany wylewem. Przyczyną może też być guz mózgu, uciskający ośrodek mowy lub uraz mózgu (czaszki) spowodowany wypadkiem (np. samochodowym).

Każdy człowiek używa języka. Mówienie czy też rozumienie mowy,  znalezienie właściwego słowa, czytanie, pisanie oraz gestykulowanie  są jego częścią. Jeżeli, jako rezultat urazu mózgu, jeden lub więcej z  komponentów języka przestanie funkcjonować prawidłowo, jest to zwane afazją.

 Afazja- A (=nie) fazja (=mówienie) znaczy właśnie, że ktoś nie jest  zdolny do powiedzenia tego co chce. Osoba ta nie jest już więcej w stanie prawidłowo używać języka.

Poza afazją, u osoby tej może wystąpić paraliż i/lub problemy, które dotyczą:

  • świadomości własnych akcji
  • obserwacji otoczenia
  • koncentracji, podejmowania inicjatyw, i pamięci.

Wiele z tych osób traci zdolność do wykonywania dwóch rzeczy naraz.

CO TO ZNACZY MIEĆ AFAZJĘ ?

Osoby cierpiące na afazję borykają się w sposób dla siebie tylko właściwy z codziennymi problemami z komunikacją. Nie ma dwóch osób z afazją, które miałyby identyczne problemy: afazja może wyglądać inaczej u każdego chorego.

U części z nich mogą to być problemy z mową: nie mówią w ogóle lub mówią parę tylko słów. Inni nie potrafią czytać, pisać lub mają problem z liczeniem.

Przed wystąpieniem afazji, chorzy posiadali normalne zdolności językowe. Na skutek choroby problemem stał się dobór słów i złożenie ich w zrozumiałe zdania. Osoba chora, która dotychczas nie miała żadnych problemów z funkcjami językowymi – ma trudności z mówieniem lub rozumieniem mowy, ma również problemy z pisaniem i czytaniem. Niektóre osoby z afazją mogą rozumieć język doskonale, lecz mają problemy ze znalezieniem właściwych słów i konstruowaniem zdań; inni zaś mówią dużo, lecz jest to mowa trudna, a nierzadko nawet niemożliwa do zrozumienia. Te osoby mają też zazwyczaj problem z rozumieniem języka. Dla większości ludzi rejony mózgu powiązane z użytkowaniem języka (mowa, czytanie itp.) są umieszczone w lewej półkuli mózgowej. W wyniku urazu w obrębie tych rejonów mamy do czynienia z afazją. 

Codzienna międzyludzka aktywność, taka jak między innymi mówienie, słuchanie, odbieranie telefonu, oglądanie telewizji może osobom cierpiących na afazję przysparzać wiele trudności. Może też być to niełatwe dla osób opiekujących się nimi; dla rodzin, przyjaciół, krewnych i znajomych z pracy, którzy nierzadko nie wiedzą, jak się zachować w tej sytuacji.

Każdy może doświadczyć uczucia frustracji będąc zagranicą, nie mogąc się odpowiednio wysłowić lub nie wiedząc co, dokładnie, osoba mówiąca innym językiem ma na myśli. Nawet w kraju ojczystym możemy tego doświadczyć, na przykład podczas wizyty u lekarza. Jeśli nie znamy zbyt dobrze danego języka obcego, nasze możliwości komunikacji z daną ludnością będą ograniczone i nawet zamówienie odpowiedniego dania w  restauracji może stać się kłopotliwe. Osoby cierpiące na afazję borykają się z takimi problemami codziennie, gdyż jest to zaburzenie mowy. 

ILE LUDZI MA AFAZJĘ?

Afazja jest znacznie powszechniejsza niż się wydaje. Na podstawie danych z Anglii, udar (wylew) zdarza się, co 11 minut. U co trzeciej z nich wystąpić może afazja. Zdarza się też ona na skutek wypadku komunikacyjnego, czy guza mózgu. Tak więc grupa osób dotkniętych tą dolegliwością jest duża i powiększająca się z biegiem lat.

TYPY AFAZJI

Do podstawowych rodzajów afazji zalicza się:

  1. afazję czuciową (sensoryczną), - chory ma trudności w rozumieniu tego, co się do niego mówi, nie odczytuje też często komunikatów pisanych (tzw. afazja semantyczna);
  2. afazję ruchową (motoryczną), w której zostaje zachowane rozumienie cudzej mowy, odpowiedzi formułowane są w myślach, ale bez możliwości ich artykulacji w słowach;
  3. afazję amnestyczną, polegającą na utracie zdolności nazywania przedmiotów, stanów czy zjawisk, które chory potrafi określić opisowo.

Typy afazji określać też można na inny sposób . I tak: 

  1. afazja płynna (zwana także afazją Wernickiego): Mowa tu może być generowana z odpowiednią intonacją językową oraz normalną prędkością, jednak słowa nie są łączone w zrozumiałe wyrażenia. Chory często tworzy nowe słowa lub używa poprawnych słów w zły sposób. Zazwyczaj nie rozumie on także normalnej mowy.
  2. afazja niepłynna (zwana także afazją Broca) Upośledzona jest standardowa intonacja, a mowa staje się wolna i przerywana długimi przerwami. Chory zazwyczaj używa rzeczowników, co wywołuje skojarzenia ze stylem telegramu, a wymowa słów jest bardzo zła. Zwykle rozumie on, co mówią inni i odczuwa ogromną frustrację z powodu niemożności porozumiewania się.

PRZECIWDZIAŁANIE I DIAGNOZA AFAZJI 

Z uwagi na to, że afazja jest przejawem uszkodzenia mózgu, wystąpienie tego schorzenia wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Badanie neurologiczne obejmuje sprawdzenie funkcji układu nerwowego w celu wykrycia innych rodzajów uszkodzeń i z pewnością będzie wiązało się z przeprowadzeniem badania tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym.

Leczenie jest zwykle długotrwałe, rehabilitacja opiera się na stosowaniu kombinacji psychologicznych technik podtrzymujących oraz ćwiczeń logopedycznych.

W zasadzie w pierwszej kolejności leczeniu poddaje się przyczynę afazji, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom mózgu. Jednak należy pamiętać iż po wyjściu ze szpitala, osoby te wymagają dalszego leczenia.

Wtedy dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który może pomóc w znalezieniu najbliższego specjalisty. 

 W większości przypadków będzie to logopeda, czy neuropsycholog.

Terapia afazji rozpoczyna się od wykonania testów, które pozwolą określić, które zdolności językowe są zaburzone, a które są zachowane. Następnie terapeuta proponuje ćwiczenia, które mają dwa główne cele:

  • przywrócenie utraconych zdolności,
  • wykorzystanie zachowanych umiejętności do efektywnego porozumiewania się. 

W pierwszym okresie po udarze terapia afazji skupia się na przywracaniu zdolności porozumiewania się. Po pewnym czasie poprawa staje się mniej widoczna. Wtedy terapia zmienia się - pacjent musi nauczyć się radzić sobie w życiu z taką zdolnością porozumiewania się, jaką w danym momencie posiada. Ma on do dyspozycji wszystkie umiejętności, które nie zostały zaburzone lub które odzyskał w wyniku terapii i musi nauczyć się jak najpełniej wykorzystywać je w swojej codzienności.

Ćwiczenia dotyczą różnych technik komunikacji – na przykład jeżeli pacjent nie mówi, ale rozpoznaje napisane słowa lub obrazki, można przygotować podręczny słownik-komunikator, w którym chory może wskazywać swoje potrzeby. 

 Czas trwania terapii u logopedy zależy, między innymi, od tego jaki postęp jest poczyniony przy powrocie do zdrowia i od tego jakie są możliwości i regulacje związane z taką właśnie terapią w danym regionie.

Ponadto logopeda może pomóc chorym w problemach z mową, koncentrując się jedynie na tych częściach mowy, z którymi występują problemy i następnie odpowiednio dobierając ćwiczenia. Okresy terapii są bardzo różne, jednak zazwyczaj ćwiczenia prowadzi się tak długo, jak chory wykazuje postępy.

JAKIE DODATKOWE OBJAWY MOGĄ JEJ WSPÓŁTOWARZYSZYĆ  

Niezwykle rzadko zdarza się, by afazja występowała samodzielnie. Najczęściej uraz ma wpływ na większy obszar w mózgu i dotyka wielu  jego rejonów, co powoduje dodatkowe objawy i dolegliwości. 

Przykładem współtowarzyszących problemów u osoby z afazją są:

•Hemiplegia (hemi=połowa, plegia=paraliż) czyli tzw. porażenie połowiczne.

Jest to zniesienie funkcji ruchowych,  czy też czucia grupy mięsni po lewej lub prawej stronie ciała. U osób z afazją często występuje prawostronny paraliż.

•Utrata połowy pola widzenia (hemianopsia, hemi=połowa, opsia=widzenie).

 Najczęściej osoby te widzą wszystko po zdrowej (często lewej) stronie ciała, ale nie widzą po tej stronie, która dotknięta jest paraliżem.

•Niezdolność do wykonywania pewnych złożonych czynności (apraksja, a=nie, praksja=robienie). 

Proste czynności, które wymagają planowanych ruchów jak ubieranie się, jedzenie czy też picie nagle nie mogą być odpowiednio wykonane. Ktoś kto cierpi na apraksję nie wie, np. jak gasi  się świeczkę, kiedy ktoś poprosi go by to zrobił (świadomie planowana czynność). Jednak może on wykonać tę czynność gdy jest ona automatyczna (wykonana nieświadomie), np. wtedy gdy nieświadomie zgasi trzymaną w ręku zapałkę by się nie sparzyć.

•) Problemy z jedzeniem, piciem i przełykaniem 

(dysfagia,fagia=przełykanie). Z powodu urazu mózgu mięsień dwubrzuścowy i mięśnie przełyku mogą zostać sparaliżowane, nadwrażliwe lub całkowicie niewrażliwe. To sprawia, że jedzenie i picie staje się bardzo trudne. Czasami z powodu paraliżu lub utraty czucia w policzku, ślina może ciec z kącika ust niezauważona.

•Problemy z pamięcią. 

Język odgrywa ważną rolę przy zapamiętywaniu pewnych informacji. Z tego powodu może się  zdarzyć, iż pamięć będzie funkcjonowała gorzej niż przedtem. Dobrze jest wtedy notować sobie kluczowe słowa, dzięki czemu informacje będą łatwiejsze do zapamiętania.

•Reakcje.

Czasami po udarze ludzie reagują inaczej na pewne wydarzenia niż przedtem. Kontrolowanie emocji może stać się trudne. Osoby te śmieją się i płaczą częściej niż zazwyczaj i często wymaga to dużego wysiłku by się powstrzymać lub by przestać.

•Epilepsja (padaczka). 

Kiedy mózg regeneruje się po urazie, powstaje w nim blizna. Taka blizna może spowodować coś co przypomina krótkie spięcie, tyle że w mózgu. Wtedy mogą  wystąpić konwulsje, problemy z oddychaniem oraz utrata przytomności. Jest to tzw. napad padaczkowy i trwa on zaledwie kilka minut lecz często pojawia się niespodziewanie i bywa  straszny zarówno dla tego kogo on dotyka jak i dla członków rodziny

Powyższa lista współtowarzyszących objawów nie jest kompletna. Symptomy związane z afazją i konsekwencje z nimi związane mogą być inne u każdego człowieka. Każdy z wyżej wspomnianych problemów może, ale też nie musi towarzyszyć afazji.


Stowarzyszenie Afazja

Stowarzyszenie Afazja
Os. S. Batorego 31 E/ 79-80
60-687 Poznań

Telefon:  693295202
E-mail:  stowarzyszenie.afazja@o2.pl 

 

 

Znajdź Nas na Facebooku 

https://www.facebook.com/stowarzyszenie.afazja

 

NASI PARTNERZY

HARPO

 Producent

afasystem

oraz

Znalezione obrazy dla zapytania komlogo logo

 

ZAKUPY W INTERNECIE

faniMani

Bezpośrednio pokieruje Was do podstrony organizacji stowarzyszenia "Afazja".

https://fanimani.pl/zbieramy/stowarzyszenie-afazja/

Przygotowaliśmy Kalkulator Dobroczynności.

Pozwala on obliczyć wartość darowizny przy okazji zakupów. Możecie korzystać z niego, aby pokazać, że każde zakupy to szansa na darowiznę dla Waszej organizacji. Zapraszam do zabawy kalkulatorem na: https://fanimani.pl/kalkulator/.