nike sb dunk nike sb x soulland zoom dunk high pro qs shoes p 3138.html off white x nike sock dart the thirteen off white nike sock dart release date off white x nike sock dart first look off white nike sock dart release date off white nike sock dart nike sock dart upcoming releases nike blazer mid off white off white nike blazer studio mid aa3832 001 release date B078J2Q4KH off white nike blazer mid wolf grey pure platinum off white x nike blazer studio mid 2018 virgil abloh nike blazer studio mid wolf grey pure platinum black cool grey nike blazer studio mid off white theres nothing vanilla about the latest off white x nike blazer preview off white nike blazer studio mid pale vanilla black off white x nike air max 97 elemental rose release info the 10 nike air max 90 sail white muslin 801893 off white nike air max 97 og elemental rose barely rose white black aj4585 600 release date off white nike air max 90 new photos keyword nike+air+max?crumbs=543
AFAZJA – Niezwykła terapia śpiewem
adidas eqt support adv primeknit zebra release date adidas eqt support adv primeknit zebra new images adidas eqt support adv primeknit zebra release date adidas eqt support adv primeknit zebra adidas eqt support adv zebra coming soon adidas eqt support adv primeknit zebra ba7496 adidas eqt support adv core black adidas eqt support adv grey core black adidas eqt support adv core blackturbo red dropped today adidas eqt support adv core black adidas eqt support adv camo pack adidas eqt support adv camo pack adidas eqt support adv camo pack adidas eqt support adv green camo adidas eqt support adv camo pack first look adidas eqt support adv shadow available now adidas eqt support adv shadow adidas eqt support adv shadow adidas eqt support adv shadow adidas eqt support adv primeknit black white

AFAZJA – Niezwykła terapia śpiewem

W styczniu 2011 kula zamachowca przeszyła ośrodek mowy w mózgu kongresmenki Gabrielle Giffords. Dziś, kobieta, która musiała na nowo uczyć się chodzić i mówić, zadziwia tempem, z jakim odzyskuje sprawność posługiwania się słowami.

Ktoś, kto nie ma pojęcia, co oznacza uszkodzenie ośrodka mowy może nie być pod wrażeniem pojedynczych słów i krótkich fraz mozolnie wypowiadanych przez Giffords. Postępy wydają się jednak bardziej imponujące, gdy uzmysłowimy sobie, że odzyskanie mowy po takim urazie graniczy z cudem i wymaga wykorzystania części mózgu, która do tej pory specjalizowała się w zupełnie innych funkcjach, a do tego znajduje się w drugiej (prawej) półkuli. Jak można to osiągnąć?

Terapia śpiewem

Giffords poddała się terapii śpiewem, która zyskuje coraz większy rozgłos i uznanie w rehabilitacji pacjentów z różnymi typami afazji (zaburzenia funkcji językowych powstałego w wyniku uszkodzenia mózgu). Podczas gdy ośrodki odpowiedzialne za mowę znajdują się w lewej półkuli, prawa półkula odpowiada za umiejętność śpiewania (to wyjaśnia, dlaczego na przykład osoby jąkające się potrafią płynnie śpiewać).

 

Choć wiedziano o tym już od ponad 100 lat – w 1970 roku bostońscy naukowcy próbowali zastosować śpiewoterapię w przypadku osób, które utraciły mowę na skutek rozległych wylewów – metoda nie zyskała popularności. Zarówno pacjenci, jak i lekarze nie czuli się komfortowo wyśpiewując proste komunikaty, a i nauka nie była na tyle zaawansowana, by wykazać, że taka terapia naprawdę działa na poziomie neurologicznym.

Między śpiewem a mową

Na szczęście, dziś mamy do dyspozycji rezonans magnetyczny i jesteśmy w stanie wykazać widoczne zmian w mózgach ćwiczących. W bostońskim Centrum Medycznym Beth Israel Deaconess trwają pierwsze wielkoskalowebadania nad skutecznością tzw. Terapii Intonacją Melodyczną.

Pacjenci najpierw wyśpiewują wyrazy lub całe zdania zaintonowane przez terapeutę. Wszystko dzieje się powoli, bo choć ośrodki odpowiedzialne za śpiewanie doskonale radzą sobie z melodią i tembrem, nie reagują tak szybko jak lewopółkulowy obszar Broca, odpowiedzialny za generowanie mowy. Do tego dochodzą również problemy rytmiczne. Dlatego terapeuta wystukuje rytm na lewej dłoni pacjenta (kontrolowanej przez prawą półkulę) i angażuje tym samym nerwy motoryczne niezbędne do produkcji mowy. Następnie dochodzi do wypełnienia luki między śpiewaniem a mówieniem. Terapeuta powtarza zdanie z wyraźnie przesadzoną dykcją do momentu, gdy pacjent jest w stanie powoli je powtórzyć.

Patrząc na ten pracochłonny proces z boku, można nie docenić cudów, jakie dokonują się w mózgu pacjenta. Naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego wykazali jednak, że terapia intonacją melodyczną w widoczny sposób przekształca struktury nerwowe.

Zmiany w mózgu

Jednym z najciekawszych przykładów jest Laurel Fontaine, szesnastolatka, która pięć lat wcześniej doznała rozległego wylewu niszczącego 80% jej lewej półkuli. Lekarze nie dawali jej żadnych szans na mówienie, chodzenie i sprawne posługiwanie się dłońmi.

Po roku konwencjonalnej terapii, Laurel potrafiła wypowiedzieć maksymalnie dwa słowa naraz. Po 4-miesięcznej śpiewoterapii, dziewczyna wciąż miewa problemy ze znalezieniem odpowiednich słów, ale sprawnie posługuje się mową i w przyszłości nikt prawdopodobnie nie zorientuje się, przez co przeszła.

Historia Laurel ma jednak ważniejsze implikacje. Nastolatka ma identyczną siostrę bliźniaczkę, co umożliwiło naukowcom porównanie mózgów dziewcząt. Skupili się na ośrodku odpowiedzialnym za śpiew i odkryli, że po przystąpieniu Laurel do programu Terapii Intonacją Melodyczną, włókna nerwowe tej konkretnej struktury zwiększyły swoją liczbę i objętość w porównaniu z tym samym obszarem w mózgu bliźniaczki, Heather.

Czynnik wieku

Niezwykłe efekty rehabilitacji Laurel zawdzięcza w dużej mierze młodemu wiekowi. Dr Gottfried Schlaug twierdzi jednak, że terapia może przynieść efekt w każdej grupie wiekowej. „Nawet mózgi 80-letnich pacjentów wykazują zmiany plastyczne i podejmują aktywność adaptacyjną. Może to po prostu trwać znacznie dłużej i tak jak w przypadku nauki jeżyków obcych, starszy mózg może nigdy nie osiągnąć tego samego poziomu zaawansowanie, co młody.”

Terapia Intonacją Melodyczną to tylko jedna z wielu metod stosowanych podczas rehabilitacji mowy, wciąż jeszcze słabo znaną i być może nie najskuteczniejszą, ale gdy osoba, która potrafi wypowiedzieć zaledwie dwa słowa zdaje sobie sprawę, że bez większych przeszkód może wyśpiewać wszystkie znaczenia, pojawia się pełna nadziei myśl: Mogę mówić! Taka motywacja jest nie do przecenienia.

Autor: Aleksandra Banasik

źródło: mamzdrowie.pl


Stowarzyszenie Afazja

Stowarzyszenie Afazja
Os. S. Batorego 31 E/ 79-80
60-687 Poznań

Telefon:  693295202
E-mail:  stowarzyszenie.afazja@o2.pl 

Pomóż nam zbierać 1% podatku:

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Znajdź Nas na Facebooku 

https://www.facebook.com/stowarzyszenie.afazja

 

NASI PARTNERZY

HARPO

 Producent

afasystem

oraz

Znalezione obrazy dla zapytania komlogo logo

 

ZAKUPY W INTERNECIE

faniMani

Bezpośrednio pokieruje Was do podstrony organizacji stowarzyszenia "Afazja".

https://fanimani.pl/zbieramy/stowarzyszenie-afazja/

Przygotowaliśmy Kalkulator Dobroczynności.

Pozwala on obliczyć wartość darowizny przy okazji zakupów. Możecie korzystać z niego, aby pokazać, że każde zakupy to szansa na darowiznę dla Waszej organizacji. Zapraszam do zabawy kalkulatorem na: https://fanimani.pl/kalkulator/.